روشن بینی ارادی و غیرارادی

روشن‏بینی پلی به جهان‏های درون روشن بینی ارادی و غیرارادی
 به طور کلی دو نوع روشن‏ بینی وجود دارد. نوع اول روشن‏ بینی، ارادی است یعنی شخص با اراده و خواست خود به شناخت جهان‏های درونی و باطنی می‏پردازد. این نوع روشن ‏بینی با یک زندگی پاک و سالم امکان رشد می‏یابد و برای کاربردی کردن آن، شخص باید آموزش ببیند تا بتواند به شکلی مؤثر و مفید آن را مورد استفاده قرار دهد.
نوع دوم روشن ‏بینی، حالت غیرارادی آن است که شخص بدون اینکه خودش بخواهد جهان‏های درونی را می‏بیند. این نوع روشن ‏بینی گاه می‏تواند خطرناک باشد زیرا شخص با هستی و ذات‏های دیگر ملاقات می‏کند و جهان‏ های دیگر را می‏بیند. این مشاهدات کاملاً از کنترل شخص خارج هستند. در برخی از انواع روشن‏ بینی، شخص می‏تواند تجارب روحی انسان را قبل از تولد و پس از مرگ و در جهان‏ های نادیدنی ببیند.
در کنار انواع انسان‏های روشن ‏بین، باید گفت که بچه ‏ها روشن ‏ضمیر به دنیا می ‏آیند و حداقل در سال اول تولدشان روشن ‏بین هستند. بچه ‏ها هر آنچه را می‏بینند به بزرگترها انتقال می‏دهند. روش و روند برخورد بزرگترها بر امتداد یافتن روشن ‏بینی آنها تأثیرگذار است، بنابراین مدت زمانی که کودک با چنین قابلیتی به سر می‏برد کاملاً بستگی به محیط اطرافش دارد. اما اکثر اوقات بچه ‏ها به علت گفتن حقایق، مورد تمسخر بزرگ‏ترها واقع می‏شوند و به مرور یاد می‏گیرند تصاویری را که می‏بینند، بازگو نکنند. اغلب روشن‏ بینان حوادث بد و غم‏انگیز را مشاهده می‏کنند گفتیم که از نظر لغوی روشن‏ بینی “واضح دیدن” یا “وضوح دید” و به معنی توانایی دیدن به صورتی فراتر از طیف بینایی معمول بشر است. برای برقراری ارتباط این مسئله با مشاهده تصاویر غیرفیزیکی، ابتدا باید اطلاعات و فهم پایه‏ای از انرژی و الگوهای ارتعاشی داشته باشیم. از نظر علمی ثابت شده که هر چیزی از انرژی ساخته شده است و میزان سطح ارتعاشی هر چیز تعیین ‏کننده چگونگی درک ما از آن است. مانند تفاوت یک میز با آب. اشیائی که سطح ارتعاشی آنها پایین باشد به صورت جامد و سخت در دنیای فیزیکی ظاهر می‏شوند و بر عکس چیزهایی که ارتعاشات بیشتری داشته باشند تمایل به اثیری و فرّار بودن داشته و معمولاً دیده نمی‏شوند. تفاوت آب، یخ و بخار مثال خوبی برای این موضوع است، تغییر درجه حرارت باعث تغییر سطح ارتعاشی آب و در نتیجه ایجاد سه شکل متفاوتِ آن می‏شود. چشم انسان تنها قادر است ارتعاشات معینی را در طیف نور مشاهده کند. قرمز کمترین و پایین‏ ترین و نیلی بالاترین سطح ارتعاشی آن است. طیف روشن‏ بینی فراتر از طیف بینایی قرار دارد و مرز و حدود آن با حدود بینایی معمول بشری یکسان نیست.
یک روشن‏ بین قادر است چیزهایی مثل ارواح را که با چشم ظاهر نمی‏توان دید و دارای فرکانس بالاتری هستند، ببیند. البته باید متذکر شد که هر روشن‏ بینی با هر نوع سطح آگاهی قادر به دیدن تمامی انواع ارواح نیست و تنها قادر است ارواحی که از نظر آگاهی با آنها هماهنگ است را ببیند. همچنین روشن‏ بینان ممکن است وقایع و اتفاقات گذشته، حال و یا آینده را هم ببینند. یکی از شاخه ‏های روشن‏ بینی که در مورد مشاهده گذشته، حال و آینده است “سایکومتری”(۲) نام دارد. در این نوع روشن ‏بینی، اغلب روشن ‏بینان اتفاقات و حوادث بد و غم‏انگیز را مشاهده می‏کنند، مثل دیدن یک سانحه هوایی. دلیل آن این است که روشن‏ بینان عموماً در سطوح آگاهی پایینی قرار دارند بنابراین تنها می‏توانند سطوح پایین آگاهی را درک کنند  و از آنجایی که اتفاقات ناگوار هم از لحاظ ارتعاشی و انرژی در سطوح منفی و پایین‏تر آگاهی اتفاق می‏افتند، به همین علت روشن‏ بینان به طور معمول و به وفور این‏گونه وقایع را درک می‏کنند. نتیجه اینکه آنها کمتر به درک رویدادهای خوش نایل می‏گردند، مگر آنکه آگاهی‏شان  تحت تأثیر عواملی که تغییردهنده آگاهی ‏اند، به سطوح بالاتر کشیده شود.
شخص روشن‏ بین می‏تواند از طریق لمس شی‏ای به تاریخچه آن شی‏ء و افرادی که آن را لمس کرده ‏اند، پی ببرد و از گذشته، حال و آینده مالک آن مطلع شود.

روشن‏ بینی برای هر فردی به نوعی متفاوت اتفاق می‏افتد. به طور کلی دو شاخه اصلی وجود دارد:

۱- فیزیکی         ۲- غیرفیزیکی

روشن‏ بینی به صورت فیزیکی نباید با دیدن چیزی به طور فیزیکی اشتباه شود بلکه به معنی ظاهر شدن چیزی (شی، فرد یا محیطی) در فضای باطن است، مثل به شکل فیزیکی دیدن  روح کسی که مرده است. این حالت در روشن ‏بینی عجیب و غریب به نظر می‏رسد. آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که از گوشه چشمتان به چیزی نگاه کنید و وقتی صورتتان را برگردانید، چیزی نیابید و متوجه شوید در آن گوشه چیزی نبوده است؟ شاید این را خیالات و تصورات خود بپندارید اما باید گفت که قسمت‏های بیرونی چشم حساس‏ تر از قسمت‏های مرکزی آن هستند. وقتی به صورت مستقیم به چیزی نگاه می‏کنیم جزئیات آن را به خوبی نمی‏بینیم ولی اگر از گوشه چشم نگاه کنیم چیزهای بیشتری را می‏توانیم ببینیم، مشاهده در روشن بینی فیزیکی به همین شکل است. روشن‏ بینی به صورت غیرفیزیکی به معنی دیدن تصاویری در چشم ذهنی و با پلک‏ های بسته می‏باشد.
آیا روشن‏ بینی می‏تواند برای هر کسی رخ دهد؟  چه چیز موجب روشن‏ بینی می‏گردد؟ محققین در این زمینه معتقدند با وجودی که همه ما از توانایی روشن بینی به صورت موروثی برخورداریم ولی این قدرت، برای عده زیادی به سادگی به دست نمی ‏آید. برای بیدارسازی این قابلیت، نیاز به صبوری، تمرین و ممارست و زمان است.
گر چه تا دیروز دسترسی داشتن به روشن‏ بینی و دیگر توانایی‏های مافوق طبیعی دور از ذهن و باور انسان بود و غیرممکن به نظر می‏رسید اما امروز بشر به آرامی و آهستگی در حال ورود به مسیر روشن‏ بینی و توانایی‏های ماورائی است.
روزگاری در عصر کلاسیک، فلاسفه یونان معتقد بودند که رنگین کمان دارای سه رنگ است. در طول هزاران سال تا به امروز، رنگین کمان به هفت رنگ تبدیل شد. تصورش را بکنید که در آینده چه اتفاقی  رخ خواهد داد…

منبع:
اینترنت

پی ‏نوشت:
۱-Clairvoyance
۲-Psychometry