شفای ذهن

 

Healing the mind

شفای ذهن

اگر خواستار شفای جسم هستید، باید نخست ذهن را شفا بخشید».
ذهن انسان یكی از اسرار طبیعت محسوب می‏شود كه هنوز دانش بسیار اندكی درباره قدرت ذهن و بسیاری از پدیده‏های مربوط به آن برای بشر امروز آشكار شده است. ‌‌طی دهه‏های گذشته دیدگاه‏های برخاسته از تكنولوژی، موجب شده كه وجود نیروهای ذهنی كنار گذاشته شود یا به‌كلی انكار گردد. اما اخیراً بینش جدید و غیر متعصبانه علوم، برخی از این نیروها را دوباره مورد تأیید قرار داده و اسرار آن‏ها را از نو بررسی كرده است. ‌‌امروزه پزشكان و دانشمندان با بررسی‏ها و تحقیقات علمی به عمل آمده پذیرفته‏اند كه نیروی ذهن نقش بسیار مهمی در سرنوشت و سلامتی انسان ایفا می‏كند. اگر بگوییم انرژی ذهن از نیرومندترین انرژی‏ها در زندگی بشر است اغراق نكرده‏ایم.
‌‌ در فرهنگ‏های گوناگون داستان‏های مختلفی در مورد پدیده‏های غیرمتعارف و خارق‏العاده نقل شده كه در گذشته هیچ‌گونه تحقیقی در مورد آن‏ها به‌عمل نیامده است، اما در سال‏های اخیر دامنه تحقیق در مورد ماوراء‌الطبیعه، انرژی ذهنی و گشودن راز رابطه متقابل و عجیب میان ذهن و بدن گسترش پیدا كرده است كه روشن می‏كند تأثیرات و مبادله‏هایی آرام، نادیدنی و پنهان میان ذهن و بدن در جریان است و این جریان جزئی از ساختار طبیعت است .
‌‌ در سال‏های اخیر محققان برروی موارد مختلف از جمله تجویز داروهای بی‏اثر(1) یا استفاده از روش‏هایی كه نیروی ذهن منجر به كاهش ضربان قلب یا فشار خون می‏شود، آزمایش‏های مكرری انجام داده و تأثیرات عمیق ذهن بر بدن را به اثبات رسانده‏اند.
عده‏ای می‏گویند این نظریه، مقوله جدیدی نیست و پزشكی به ارتباط میان ذهن و بدن از زمان بقراط پی‏برده است آنها سخن سقراط را مثال می‏آورند كه «بیماری جسم جدا از ذهن نیست».
‌‌حال به تعریف ذهن از این زاویه می‏پردازیم. ذهن انسان همچون اقیانوسی عظیم از انرژی، شعور و آگاهی‌ است. ذهن را می‏توان معیاری جهت سنجش بیماری و یا به عبارتی انحراف از سلامتی دانست زیرا ذهن نتیجه ارتباط شعور فرد با شعور كل است و ذهن ناهنجار، ذهنی است كه شعور آن از حالت تعادل با شعور كل منحرف شده باشد. به عبارتی می‏توان گفت علت بیماری انحراف شعور از حالت تعادل است. همه افكار، اعمال، احساسات و حتی وضعیت تندرستی ما از همین اقیانوس آگاهی نشأت می‏گیرد.
‌‌ انسان موجودی است كه در تمام طول روز دمی از تفكر بازنمی‏ماند. هر فكری كه از ذهن می‏گذرد، بر تركیبات شیمیایی بدن تأثیر می‏گذارد و اگر افكار انسان منفی و مخرب باشد احساسات و عواطف ویران‌گری را موجب می‏شود. این‌گونه هیجانات و تنش‏ها به جسم لطمه می‏زند و سبب بیماری‏هایی از قبیل زخم‏های دستگاه گوارش، عوارض قلبی، فشار خون، انواع بیماری‏های عصبی و غیره می‏گردد.
دكتر « دیپاك چوپرا»(2)عقیده دارد كه مسئله بهبود و شفا اساساً یك امر فیزیكی نیست بلكه فرآیندی ذهنی است . وقتی یك استخوان شكسته در بدن جوش می‏خورد یا یك سرطان خود به خود معالجه می‏شود، این شفای خود به خود ناشی از یك آگاهی درونی است. بیمارانی كه پیوستگی ذهن و بدن را درك كرده‏اند، قادرند نیروی «خود درمانی» را به حركت وا دارند و از آن نیز فراتر رفته، به راز «شفای كوآنتوم» دست یابند. شفای كوآنتومی روشی نوین در امر پیشگیری و درمان است كه در آن به واحد بنیادی روند درمان، یعنی اتصال ذهن و بدن پرداخته می‏شود به این نحو كه ذهن روی تمام سلول‏های بدن تأثیر می‏گذارد. ذهن می‏تواند بیماری را تسریع و یا از سرعت آن بكاهد، می‏تواند برای مدتی آن را متوقف سازد و حتی آن را به عقب بازگرداند. در واقع شفای كوآنتومی با ارائه تعاریف علمی از موضوعاتی نظیر سلامتی، درمان، درد و بیماری دیدگاه‏های جدیدی را به پزشكی متعارف ارائه می‏دهد.
‌‌شفای كوآنتومی یگانگی ذهن و بدن است، پیوستگی ذهن و بدن به حدی است كه تفكیك این دو به عنوان دو جزء تشكیل‌دهنده وجود انسان، نوعی خطا محسوب می‏شود. ارتباط این دو است كه نظام واحد انسان را تشكیل می‏دهد و پرداختن صحیح به درمان یا شفای هر یك از این دو ،‌ زمانی موفقیت‏آمیز خواهد بود كه به جنبه دیگر نیز توجه شود. به عبارت دیگر شفا یا درمان جسم بدون حضور فعال ذهن امری خیالی است. شفای كوآنتومی حاصل عمیق‏ترین هسته نظام هستی است كه روند شفا از این هسته آغاز می‏گردد و برای وصول به این نقطه می‏باید از سطوح بیرونی بدن، سلول‏ها، بافت‏ها، اعضای بدن و دستگاه‏ها گذشت و به نقطه پیوست ذهن – بدن رسید، نقطه‏ای كه از آن‌جا آگاهی تأثیر خود را آغاز می‏نماید. دكتر « چوپرا» معتقد است كه فرآیند شفا، فرآیندی زنده و جامع است كه هنوز علم پزشكی قادر به توضیح آن نیست . با این همه وقتی امر شگفتی روی می‏دهد و بیماری لاعلاجی به‌گونه‏ای ناگهانی و مرموز ناپدید می‏شود، فرضیه پزشكی دچار سرگردانی شده و در آن لحظه همه محدودیت‏ها شكسته می‏شوند. هنگام رخ دادن این وقایع نباید تصور كرد كه معجزه‏ای روی داده است بلكه وقوع این رویدادها دال بر این است كه ذهن انسان توانایی این را دارد كه هر نوع بیماری را از بین ببرد.
‌‌چند سال قبل یك پسر بچه آمریكایی، دچار سرطان وخیم مغز شد. اطباء به والدین او گفتند كه دیگر هیچ كاری از دستشان برنمی‏آید و او به زودی خواهد مرد. پدر و مادر كودك نمی‏خواستند این موضوع را قبول كنند بنابراین پسرشان را به یك كلینیك بردند كه به دلیل نوآوری‏هایش در پزشكی شهرت داشت. در آنجا چند نفر از پزشكان با پسر صحبت كردند و به او فهماندند كه ذهن او می‏تواند بیماریش را معالجه كند. او می‏تواند بیماریش را به هر شكلی كه می‏خواهد مجسم كند و در ذهنش آن را نابود نماید. پسر تصمیم گرفت یك نوع بازی خیالی در ذهنش ترتیب دهد: سفینه‏های فضایی درون سرش می‏چرخیدند و به غده كه آن را «گنده خاكستری» می‏نامید، شلیك می‏كردند. قرار شد او روزی چند ساعت به این بازی بپردازد. بعد از گذشت چند ماه پسر به پدرش گفت «امروز كه سوار سفینه شدم و در مغزم جستجو كردم اثری از غده ندیدم . » او به‌طور چشمگیری بهتر شده بود و توانست به مدرسه بازگردد. همان روز در زمین بازی مدرسه زمین می‏خورد و ناچار می‏شوند او را به بیمارستان ببرند. دكتر نتیجه‏گیری كرد كه غده سرطانی باعث ضعف و زمین خوردن او شده است. قرار شد از مغز او عكس بگیرند. تصویر به ‌دست آمده نشان داد هیچ اثری از غده موجود نیست و سلول‏های سرطانی بدون به جا گذاشتن كوچك‌ترین اثری ناپدید شده‏اند.
‌‌در واقع شفای كامل عبارت از یك روند درمانی است كه به طور همزمان و هماهنگ به شفای كامل ذهن و بدن بپردازد. نمود یك بیماری كاملاً جسمانی نباید به هیچ وجه ما را از توجه به جنبه‏های ذهنی آن غافل سازد و بالعكس.
‌‌در حال حاضر با توجه به موشكافانه بودن و جامعیت شفای كوآنتومی می‏توان آن را یكی از روش‏های درمان حقیقی مبتنی بر پایه‏های كاملاً علمی و منطقی دانست. البته پرداختن به موضوع شفای كوآنتومی در این مختصر امكان‏پذیر نیست و هدف از ارائه این مقوله صرفاً معرفی و آشنایی با سیستم درمانی ذهن – بدن است(3)

‌‌اكنون به معرفی روش‏های درمانی دیگری می‏پردازیم كه بر توانایی ذهن در كنترل بدن و بسیاری از فعالیت‏های آن استوار است و همگی بر ظرفیت ذهن در برقراری آرامش و سلامتی تكیه دارند.