هشدار جهانی

سال گذشته بنا به توصیه معلم بزرگ تفکر تصمیم گرفتم زندگی نوح را که گزارش بسیار مختصری درباره آن موجود است تجزیه و تحلیل کنم و اصول و روش‌های نوح و پدران او را درباره سلامتی، سالم زیستن و طول عمر بازیابی و استخراج کنم. راستش اطلاعات اولیه مربوط به این کار خیلی محدود است. کل آن در حد یک صفحه است و قسمت مفید آن که با کار مورد نظر تناسبی داشته باشد، دو سه پاراگراف بیشتر نیست. وقتی توانستم موضوع آنتی اکسیدان‌ها (عناصر ضد پیری و سالم ساز) را در آن دو سه پاراگراف ردیابی کنم خوشحال شدم و شروع کردم به تجزیه و تحلیل آن. اما برای ادامه کار چیز زیادی موجود نبود. ردها و نشانه‌ها خیلی کم است و چیزی هم که هست همه‌اش در ارتباط با تغذیه و سلامتی نیست. دیشب دوباره یادم آمد که مطابق آن توصیه، من باید در این باره بنویسم حتی اگر نتوانم. این یادآوری با دیدن تلویزیون اتقاق افتاد.
دیشب که داشتم غذا می‌خوردم، تلویزیون هم روشن بود و خبرِ به‌ظاهر جالب، اما کم اهمیتی را پخش می‌کرد. بیشترِ خبر، تصویر بود. تصویر یک رنگین کمان که حالت معکوس داشت. این تصویر همان نشانه‌ای بود که چندین بار دیگر هم درباره آن شنیده بودم. طی سال‌های گذشته از بعضی افراد می‌شنیدم که یا خودشان رنگین کمان معکوس دیده‌اند یا شنیده‌اند که دیگران شاهد چنین چیزی بوده‌اند. اما این اولین باری بود که خودم شاهد چنین خبری، آن هم از تلویزیون بودم.
وقتی این خبر را در تلویزیون دیدم انگار روزنه جدیدی برای نوشتن ادامه مطلب نوح آموز ظاهر شد. یاد مطلبی افتادم که خداوند به حضرت نوح فرموده بود. بعد از اینکه خداوند به وسیله طوفان همه مردم زمین را هلاک کرد و فقط نوح و عده‌ای از افراد خانواده و یارانش زنده ماندند، خداوند خطاب به نوح این طور فرمود:
“من با شما و با نسل‌های آینده شما و حتی با تمام حیوانات، پرندگان و خزندگان عهد می‌بندم که بعد از این هرگز موجودات زنده را به وسیله طوفان هلاک نکنم و زمین را نیز دیگر بر اثر طوفان خراب ننمایم. این است نشانه عهد جاودانی من: رنگین کمان خود را در ابرها می‌گذارم و این نشان عهدی خواهد بود که با جهان بسته‌ام. وقتی ابرها را بالای زمین بگسترانم و رنگین کمان دیده شود، آنگاه قولی را که به شما و تمام جانداران داده‌ام به یاد خواهم آورد و دیگر هرگز تمام موجودات زنده به‌وسیله طوفان هلاک نخواهند شد. آری رنگین کمان نشانه عهد من است با تمام موجودات زنده زمین”.
البته باید توجه داشته باشیم که عهد خداوند مشروط است به شرایط انسان. یعنی اگر انسان شرایط را رعایت نکند خداوند هم مجبور نیست که به وعده‌ای که مشروط به آن شرایط است عمل کند. اگر خداوند فرمود ایمان داشته باشید تا نجات یابید، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که با وجود بی‌ایمانی باز هم خداوند ما را نجات دهد. از طرفی خداوند می‌فرماید دیگر هرگز تمام موجودات زنده را بوسیله طوفان هلاک نمی‌کنم. همه موجودات زنده با تعدادی از انسان‌ها فرق دارند. این دو مساوی هم نیستند. بیشتر داخل این ابهام نشویم و برگردیم به تصویر معکوس رنگین کمان.
تصویر رنگین کمانی که دیدم در آمریکا ضبط شده بود. بلافاصله یاد طوفان‌های شدیدی افتادم که طی ماه‌های اخیر در آمریکا اتفاق افتاده است. طوفان‌هایی که کشته‌ها و زخمی‌های بسیاری داشته است. مهم‌ترین آن طوفان کاترینا بود که تقریباً شهر نیواورلئان را مدت‌ها زیر آب فرو برد. اکنون که مدت کوتاهی از طوفان ویرانگر کاترینا گذشته، طوفان قدرتمند ویلما از راه رسیده است. طوفانی که پس از در نوردیدن مکزیک و کوبا (که در قاره آمریکا هستند!) فلوریدا و کالیفرنیا را در خود گرفت و میلیاردها دلار خسارت آفرید. هر دو طوفان در مجموع، کشته‌ها و زخمی‌های بسیاری به‌جا گذاشتند و خرابی‌های گسترده‌ای را باعث شدند.
به نظر من، سیل‌ها و طوفان‌های بسیار شدیدی در زمین اتفاق خواهد افتاد و یکی از نقاطی که می‌تواند شاهد اوج این وقایع باشد، آمریکاست.
حالا این موضوع را در کنار رنگین کمان معکوس قرار دهید و کل گذاره را تفسیر کنید. در آن آیه خداوند فرمود که: “هر گاه رنگین کمان دیده شود من عهد خود را به یاد خواهم آورد “. (عهد مربوط به طوفان و هلاک)
اما حالا رنگین کمان معکوس شده. یعنی آیا ممکن است به آن معنا باشد که آن پیام و عهد هم معکوس شده یعنی رنگی کمانِ معکوس این پیام را برساند و این طور در یاد خدا زنده کند که خداوند می‌خواهد با طوفان عده‌ای ازمردم را هلاک کند. مطابق دانش نشانه شناسی و بعضی از اصول رویا بینی یک نشانه معکوس وقتی که در شرایط معینی (این شرایط معین، تعریف شده است) ظاهر شود، حامل پیامی معکوس است و من فکر می‌کنم که طوفان‌هایی شدید و بلکه بسیارشدیدتر از گذشته در راه است و این طوفان‌ها بسیاری از مردم را هلاک خواهد کرد. البته اگر زمین لرزه را هم یک طوفان زیر زمینی به حساب بیاوریم، طیف کشتار و ویرانی طوفان‌ها، بسیار وسیع‌تر خواهد شد.
در این جا زحمت پاسخ گویی به یک سؤال با شماست. چه ارتباطی بین این موضوع با اصول سلامتی و سالم زیستن وجود دارد؟ ارتباط بین رنگین کمان و موضوع رنگین کمان معکوس را با زندگی و سلامتی انسان نشان خواهم داد اما فعلاً بگذارید معنای رنگین کمان را از دیگر فرهنگ‌ها جویا شویم.
از دیدگاه فرهنگ‌های دیگر، وقتی رنگین کمان در شرایط معینی رؤیت شود می‌تواند معانی هشدار دهنده‌ای داشته باشد. یکی از معانی رنگین کمان برای پیگمه‌های آفریقا، این است که خدای آسمان به وسیله رنگین کمان با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کند و نظر خود را از طریق آن نشان می‌دهد. شمن‌های بوریات گاهی آن را معادل عروج انسان به‌سوی آسمان دانسته‌اند و در یونان قدیم گفته می‌شد که رنگین کمان نماد رابطه آسمان و زمین و نماد رابطه انسان با خدا است. آنها می‌گفتند رنگین کمان زبان خداوند است و ایریس که همان رنگین کمان بود پیک بادپای خدایان محسوب می‌شود. چینی‌های باستان با آنکه کلاً رنگین‌کمان را به‌عنوان علامتی خوب تفسیر می‌کردند اما آن را در شکلی خاص به معنی پیش‌درآمد هرج و مرج در هماهنگی کیهانی می‌دانستند و در این حالت، مفهومی دهشتناک را به آن نسبت می‌دادند. در چنین وضعیتی یاکوتها می‌گویند که رنگین کمان می‌تواند آدمیان روی زمین را بالا ببرد و به سوی آسمان بکشاند و قفقازی‌ها به کودکان خود هشدار می‌دهند تا مراقب باشند که رنگین کمان، آنها را به آسمان و به درون ابرها نبرد.
اگر رنگین کمان، نمادی از رابطه انسان با خدا و نماد ارتباط آسمان با زمین است، آیا رنگین کمانِ وارونه به معنای وارونگی رابطه آسمان و زمین نیست؟ بنابراین آیا ممکن است آسمان بر ضد زمین وارد عمل شود…

خیلی وقت پیش جمله‌ای از معلم بزرگ تفکر خواندم و هنوز آن را به‌خاطر دارم شاید آن جمله دراین باره گویاترین باشد:
“متفکران این دنیا کار را بر اساس شرایط موجود و آنچه گمان می‌کنند موجود خواهد بود، پیش بینی کرده‌اند. لکن این شرایط و مبنای آن گمان، دگرگون خواهد شد… زمین مانند گذشته نمی‌چرخد، خورشید مثل قرن‌های پیش بر زمین نمی‌تابد، آب‌ها به رفتار جدید عادت خواهند کرد و ابرها و بادها و تابش‌های سماوی. آب و هوای زمین مثل دیوانگان عمل می‌کند؛ او به واقع مثل آدم‌های انقلابی رفتار می‌کند. انقلابی بر علیه بشر؛ برای بشریت و برای انسان کامل. “

فصلنامه حرکت دهندگان – شماره ۴و۵ – تابستان ۱۳۸۴