گوشه ای از کرامات بزرگان

Great Miraclesگوشه ای از کرامات بزرگان

 درخت خشکیده انار
 امام حسین (ع) می‏فرماید: “روزی پیش علی(ع) نشسته بودیم و در آنجا درخت انار خشکی بود. عده ‏ای از دشمنان حضرت وارد شدند که در بین آنها از دوستداران او نیز بودند. آنان به حضرت سلام کردند و امام فرمود: “بنشینید”. سپس فرمود: “امروز به شما معجزه‏ای نشان میدهم که مثل مائده(۱) در میان بنی اسرائیل باشد”. آنگاه فرمود: “به درخت نگاه کنید”. درخت خشکی بود که ناگهان آب بر شاخه‏ هایش جریان پیدا کرد و سبز شد و برگ آورد و میوه‏ هایش تا بالای سر ما آمد. سپس رو کرد به ما که از دوستدارانش بودیم گفت: “دستتان را دراز کنید و از میوه ‏ها بچینید و بخورید”. و ما نیز دست‏های خود را دراز کردیم و از آن انارها چیدیم و خوردیم. تا آن زمان میوه‏ای به آن خوشمزگی نخورده بودیم. سپس به کسانیکه او را دشمن می‏داشتند رو کردند و فرمودند: “بچینید و بخورید”. اما آنان وقتی که دستشان را بالا بردند انار بالا رفت و هیچ یک از آنان نتوانستند حتی یک انار بچینند. گفتند: “یا امیرالمومنین چرا دست آنها رسید ولی دست ما نرسید؟”. فرمودند: “بهشت نیز همینطور است، فقط دست دوستان مابه نعمت‏های بهشتی می‏رسد، نه دست دشمنان ما”.
آنان وقتی که از منزل خارج شدند گفتند: “این از سحر علی ا‏بن‏ ابی‏طالب کم است”.
سلمان گفت: “چه می‏گویید ؟ سحر است یا شما نمی‏بینید؟”.(۲)

 تبدیل نان خشک به مرغ بریان

مردی مهمان علی(ع) شد. علی(ع) یک قرص نان خشک و کاس ه‏ای که در آن مقداری آب باشد، طلبید، حاضر کردند. حضرت آن کاسه را جلو مهمان نهاد و قطع ه‏ای از آن نان را در میان آن کاسه گذاشت و به مهمان فرمود: “بخور”. مهمان آن نان را بیرون آورد، ناگاه دید ران بریان شده پرنده‏ای است، آن را خورد. علی(ع) بار دیگر قطعه نان خشکی در میان آن کاسه نهاد و فرمود: “بخور”. مهمان آن را بیرون آورد دید قطعه‏ای حلواست. به علی(ع) عرض کرد: “ای مولای من نان خشک به کاسه می‏نهی ولی من آن را به صورت غذاهای متنوع می‏یابم”. امیر مومنان(ع) فرمود: “آری این نان خشک در ظاهر است و آن غذاهای متنوع در باطن. سوگند به خدا کار ما همین گونه است”.(۳)

 آگاهی از فکر دیگران

ابوهاشم جعفری می‏گوید:”در خدمت امام حسن عسگری علیه‏ السلام بودم ایشان فرمودند: “یکی از گناهان نابخشودنی این است که کسی بگوید که ای کاش جز به این گناه بازخواست نشود”. با خود گفتم: “معنی این سخن دقیق است و سزاوار است هر کسی مراقب خود باشد و درباره هر چیزی دقت کند”. ناگهان امام علیه‏السلام رو به من کرد و فرمود: “درست فکر می‏کنی ای ابوهاشم که باید دقت کرد، بدان که شرک (ریا)در میان مردم مخفی ‏تر از راه رفتن مورچه بر روی سنگ سیاه در شب تاریک است”.(۴)

 مشاهده از راه دور

ابو بصیر گوید: “نزد امام صادق علیه ‏السلام رفتم تا بعضی از حوائجم را برآورده سازم. امام علیه ‏السلام فرمود: “چرا تو را گرفته و غمگین می‏بینم؟”. عرض کردم: ” از خبر آمدن وبا در عراق و یاد خانواده ‏ام که در آنجا به سر می‏برند غمگینم”.
حضرت فرمود: “چهره‏ ات را برگردان”! چهره‏ ام را برگرداندم سپس فرمود: “داخل منزل خود شو”. داخل شدم و دیدم همه خانواده‏ام از کوچک و بزرگ در منزلم سالم به سر می‏برند، از منزل بیرون آمدم؛ آنگاه امام علیه ‏السلام فرمود: “چهره ‏ات را برگردان”! برگرداندم و دیگر چیزی را مشاهده نکردم.(۵)

پی‏ نوشت:
۱ – اشاره به نان “من” و بلدرچین است که خداوند از آسمان برای قوم بنی اسرائیل نازل کرد.
۳۲۰ – ۲ داستان از معجزات و کرامات امام(ع)، به نقل از بحارالانوار ۲۴۹/۴۱ حدیث ۴، ص ۸۹
۳۲۰ – ۳ داستان از معجزات و کرامات امام علی(ع)، به نقل از بحارالانوار ج۴۱، ص۹۰
۴ – معجزات شگفت ‏انگیز چهارده معصوم به نقل از اعلام الدری، ص۳۵۵
۵ – معجزات شگفت ‏انگیز چهارده معصوم به نقل از بصائرالروجات ج۸ باب۱۲، بحارالانوار ج۴۷ ص۹۲