تأثیرگذاری فراروانی ( قسمت ۲ )                                             

تأثیرگذاری فراروانی ( قسمت ۲ )                                             

اولین و مهم‏ترین پارامتر تأثیرگذار بر خروجی دستگاه”REG”  قصد و نیت کاربر است.
اثبات توانایی‏ ها و قدرت‏های ذهنی و چگونگی به کار بردن آنها یکی از موضوعاتی است که منجر به شکل‏ گیری بسیاری از آزمایش‏های متنوع در این زمینه شده است. محور عمده این آزمون‏ها، اثبات قدرت تأثیرگذاری ذهن بر ماده است. در این مقاله سعی بر آن است تا گوشه‏ای از نتایج تحقیقات ۱۷ ساله در “آزمایشگاه تحقیقات غیر متعارف دانشگاه پرینستون”(۱) که سابقه‏ای طولانی در انجام آزمایشات متنوعی از این دست دارد، معرفی گردد. بخش مهمی از آزمایش‏ها مربوط به دستگاه‏هایی تحت عنوان “مولد رویداد تصادفی” یا “REG”(2) می‏باشد. این نوشتار نقش پارامترهای مختلفی که در خروجی این دستگاه‏ها مؤثرند را به صورت اجمالی و خلاصه، مورد بحث قرار می‏دهد.
با گذشت زمان، لزوم توجه و نیاز به ابزارهای فرا طبیعی بیشتر و بیشتر شده است. از سال‏ها پیش دانشگاه‏ها، موسسات و آزمایشگاه‏های بسیاری دست به کار انجام تحقیقات و اجرای آزمایش‏های گوناگونی در این موضوع زده‏اند. محور عمده این آزمایشات، تأثیرگذاری بر ماده از طریق ذهن، آن هم بدون استفاده از ابزارهای واسطه فیزیکی است. بخشی از نتایج حاصله این آزمایش‏ها در سمینارها، کنفرانس‏ها، همایش‏ها و کارگاه‏های آموزشی در معرض بحث و تبادل نظر متخصصان امر قرار گرفته است.
به هر صورت محققان از سال‏ها پیش آزمایشات خود را با ساده‏ ترین ابزارها آغاز کردند. از ابزارهای متداول و اولیه مورد استفاده در آزمایش‏ها، می‏توان به تاس و سکه اشاره کرد. در این آزمایش‏ها، آزمایش کننده سکه را به بالا انداخته و کاربر (کسی که توانایی‏هایش مورد آزمون قرار می‏گیرد) به وسیله نیروی ذهنی خود روی شیر یا خط آمدن سکه تأثیر می‏گذارد. لیکن با گذشت زمان و پیشرفت‏های تکنولوژیکی، محققان برای انجام آزمایشات خود از دستگاه‏های دقیق‏تر و جدیدتری بهره می‏گیرند. مولد رویداد تصادفی یا  REGیکی از این دست دستگاه‏ها به شمار می‏رود که خروجی تصادفی ایجاد می‏کند. “هلموت اشمیت”(۳) فیزیکدان آمریکایی متولد آلمان، اولین کسی است که از دستگاه  REGدر آزمایشات خود استفاده نمود. او ترجیح داد تا به جای استفاده از روش ابتدایی و قدیمی پرتاب تاس یا سکه از دستگاه  REGدر انجام آزمایشات خود بهره گیرد.

دستگاه REG :

در این آزمایش از یک دستگاه REG میکروالکترونیک استفاده شده است. منبع تغذیه آن یک “دیود نویز الکترونیک”(۴) است که خروجی‏ اش توسط مدار مناسبی به یک سری پالس‏های “باینری”(۵) متناوب و تصادفی منتقل می‏شود. این دستگاه قادر است در هر ثاینه حدود ۱۰۰۰ پالس تولید کند )معادل ۲۰۰ بار پرتاب سریع تاس و شمارش شیر و خطها(. کاربر، پالس‏ها را به صورت یک سری تناوبی مثبت و منفی )+ و -، + و -،…( در خروجی مشاهده می‏کند. با فشردن دگمه‏ای، دستگاه پالس‏هایی را ایجاد می‏کند. از آنجایی که در حالت عادی مثبت و یا منفی بودن پالس‏ها تصادفی است، به خروجی این دستگاه اصطلاحاً خروجی تصادفی می‏گویند.
کاربر مربوطه باید سه تأثیرگذاری ذهنی در ارتباط با خروجی تصادفی دستگاه انجام دهد. در یک مرحله باید سعی کند خروجی دستگاه را به سمت اعداد مثبت ‏تر هدایت نماید. در مرحله بعدی خروجی دستگاه را به سمت اعداد منفی‏ تر سوق دهد و در مرحله سوم نباید هدف مشخصی را دنبال کند. برای انجام یک آزمایش معمولا دستگاه را طوری تنظیم می‏کنند که با هر بار فشردن کلید، ۲۰۰ پالس الکتریکی تولید کند. این عدد قابل تنظیم به ۱۰۰ ۵۰ یا ۱۰۰۰ هم می‏باشد.
برای گرفتن نتیجه مناسب، باید بارها و بارها آزمایش را تکرار کنند. شکل – ۱ نتایج ۵۰۰۰ بار سعی کاربر )نمونه۲۰۰ * ۵۰۰۰ = ۱۰۰۰۰۰۰) را برای هر کدام از سه حالت خروجی نشان می‏دهد. همان طوری که ملاحظه می‏کنید نتایج حاصله از حد ۵% مربوط به شانس فراتر رفته است و کاملاً نشان میدهد که نتایج از روی شانس به دست نیامده است و کاربر توانسته با نیروی ذهنی خود بر خروجی دستگاه تأثیر بگذارد.

شکل -۱

محققان دانشگاه پرینستون پس از انجام یک سری آزمایش برای اثبات تأثیرگذاری ذهن بر ماده بر آن شدند تحقیقات خود را ادامه دهند و به سایر سئوالات خود و سایرین پاسخ‏گو باشند.

دانشمندان دانشگاه پرینستون برای پاسخگویی به ۱۰ سئوال و سئولات دیگری از این دست نزدیک به ۱۷ سال تحقیق و بررسی کرده‏اند و آزمایشات بسیاری انجام داده اند. در اینجا تنها با نگاهی اجمالی به نتایج آزمایشات، کمی با دنیای آزمایشگاهی آنها آشنا خواهیم شد.

آزمایش اول: آیا نتایج حاصله، از ثبات و پایداری مناسبی برخوردار است یا خیر؟

در شکل – ۲ نتایج آزمایشات ۱۲ ساله‏ای در این زمینه نشان داده شده است. این آزمایش در ۶۲ نوبت صورت گرفته و کاربر مربوطه حدود ۱۲۰۰۰۰ بار سعی کرده است تا بر خروجی دستگاه تأثیر بگذارد. با توجه به شکل همان طور که مشاهده می‏شود، نتایج از پایداری و ثبات قابل توجهی برخوردار است. کلیه خروجی‏ها در یک پریود زمانی طولانی، به صورت دستی، ماشینی و کامپیوتری و در حالات مختلف محیطی ثبت شده‏اند و با وجود تغییر شرایط مختلف آزمایش، نتایج از ثبات و پایداری مناسب برخوردار بودند.

شکل -۲

آزمایش دوم : آیا با تغییر کاربر نتایج آزمایش تغییر می‏کند؟

در این آزمایش ۹۱ کاربر مختلف، در ۵۲۲ آزمایش، حدود ۲/۵ میلیون بار سعی کردند بر خروجی دستگاه تأثیر بگذارند. همگی کاربران از قراردادهای اجرایی مشابهی استفاده کرده بودند. نتایج حاصله بسیار مشابه شکل – ۱ و ۲ بود. لازم به ذکر است که بعضی از کاربران یکی از هدف‏ها را )عموماً در جهت انحراف به سمت بالا( بهتر از سایر اهداف تحت تأثیر قرار داده بودند.

آزمایش سوم: آیا عوامل مهم دیگری هم در تغییر خروجی دخیل هستند؟

با توجه به تجزیه و تحلیل‏های انجام شده مشخص گردید که اولین و مهم‏ترین پارامتر تأثیرگذار بر خروجی دستگاه قصد و نیت کاربر است. در این آزمایش‏ها ۹۱ کاربر شرکت کردند و نتایج تقریباً مشابهی به دست آمد. در شکل – ۳، نتایج ۲۲ نوبت آزمایش انجام شده قابل ملاحظه است.

شکل – ۳

آزمایش چهارم: تأثیر تکرار آزمایش بر نتایج حاصله چیست؟

از نتایج آزمایشات انجام شده مشخص گردید هنگامی که کاربر در چندین نوبت پشت سر هم و پیاپی آزمایش را تکرار می‏کند، نتایج تقریبا متفاوتی می‏گیرد. عموما کاربر در نوبت‏های اول آزمایش به نتایج مطلوب‏تری می‏رسد، در نوبت‏های دوم و سوم نتایج کمی افت پیدا می‏کند و در نوبت‏های چهارم و پنجم به بعد نتایج به حالت اعتدال متوسطی می‏رسد.

شاید این چنین تفاوت‏هایی به مسائل روانشناسی کاربر ارتباط داشته باشد.

آزمایش پنجم: نتایج آزمایش تا چه حد به ویژگی‏ها و خواص فیزیکی دستگاه بستگی دارد؟

نتایج آزمایشات نشان داد خروجی دستگاه شدیداً تحت تأثیر تمایلات و نیات کاربر تغییر می‏کند. دستگاه REG به گونه‏ای برنامه‏ریزی و طراحی شده است که تا حد امکان نتایج خروجی به ساختارش وابسته نباشد. شایان ذکر است، محققان برای اثبات ادعای خود همین آزمایش را با دستگاه‏های مختلفی به انجام رساندند و به نتایج مشابهی رسیدند. در واقع کلیه نتایج عدم دخالت دستگاه را در تغییر خروجی‏ها اثبات می‏کند.

آزمایش ششم: آیا فاصله کاربر از دستگاه تأثیری در نتایج دارد یا خیر؟

یکی از مسائل بسیار مهم این آزمایش تأثیر و نقش فاصله فیزیکی کاربر از تجهیزات آزمایشگاهی است. دانشمندان برای آنکه متوجه شوند فاصله کاربر چه تأثیری در تغییر نتایج ایجاد می‏کند، دست به آزمایش زدند. کاربر مربوطه می‏بایست با هزاران مایل فاصله از تجهیزات بر روی خروجی دستگاه تأثیر بگذارد. در شکل – ۴ نتایج ۳۹۶۰۰۰ بار سعی کاربر نشان داده شده است. هنگامی که کاربر برای
تأثیرگذاری روی خروجی مولد رویداد تصادفی به مکان دوری می‏رفت، سایر پرسنل آزمایشگاه هیچ دخالتی در روند آزمایش نداشتند. نتایج حاصله قدرت تأثیرگذاری ذهن کاربر را بر روی خروجی دستگاه آن هم از فاصله دور به اثبات رساند. در سری آزمایش‏های دیگری از کاربر خواسته شد از ۷۲ ساعت قبل از انجام آزمایش تا ۳۳۶ ساعت بعد از انجام آن روی تغییر خروجی تمرکز کند و نتایج تأثیرگذاری ذهنی وی به صورت نموداری )شکل – ۵) قدرت تأثیرگذاری ذهن کاربر بر خروجی دستگاه و آن هم بدون هیچ گونه وابستگی نسبت به زمان به اثبات رسید.

شکل – ۴

شکل – ۵

آزمایش هفتم: در صورتی که به جای یک کاربر، دو یا تعداد بیشتری کاربر روی تأثیرگذاری تمرکز کنند، نتایج چه تغییری خواهد نمود؟

در ادامه فعالیت‏ها از دو کاربر خواسته شد تا به صورت دو نفری بر خروجی دستگاه تأثیرگذاری کنند. این سری آزمایشات هم با حدود ۱۵ کاربر به انجام رسید و نتایج جالبی به دست آمد. آزمایش‏ها حدود ۸۵۵۰۰ بار تکرار شد. در حین انجام این آزمایش محققان متوجه شدند که جنسیت کاربران نیز بر نتایج تأثیر دارد. شکل – ۷ نتایج این سری آزمایشات را نشان می‏دهد.
شکل – ۶

آزمایش هشتم: جنسیت کاربر چه نقشی در نتایج خروجی دارد؟

در این آزمایشات ۴۱ زن و ۵۰ مرد شرکت کرده بودند. خانم‏ها در مقایسه با آقایان از لحاظ کمیت بازده بالاتری داشتند ولی از لحاظ کیفیت از بین خانم‏ها تنها ۳۴% توانستند در تأثیرگذاری موفقیت آمیز عمل کنند، این در حالی است که ۶۶% آقایان در تأثیرگذاری موفق شده بودند. ولی اگر بخواهیم قضیه رابه صورت کلی نگاه کنیم خانم‏ها موفق‏تر بودند.

آزمایش نهم: اگر استراتژی‏های کاربر تغییر کند، آیا نتایج هم تغییر خواهد کرد؟

ممکن است این سئوال در ذهن مطرح شود که کاربران مختلف تفاوت‏های بسیاری با هم دارند مثلا ممکن است بعضی از آنها به تمرینات مراقبه و تمرکز ذهن و یا تمرینات دیگری مشغول باشند و یا ممکن است در حین آزمایش تنها به رقابت بیندیشند و یا… مسئله مهم این است که استراتژی رفتاری آنها چه تأثیری در نتایج خروجی دارد؟ برخی از این موارد در خروجی‏ ها تأثیرگذار و برخی دیگر بی‏تأثیر هستند. مسئله دیگر این است که هر الگوی موفقی برای همه موفقیت‏ آمیز نیست. گاهی یک روش برای یک نفر ثمربخش و برای دیگری بی‏فایده است.

آزمایش دهم: در صورت کار گروهی، شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟

محققان در حین آزمایشات متوجه شدند وقتی افراد به صورت گروهی کاری را انجام دهند و قصد و نیاتشان با هم یکسان باشد، کار بهتر و موفق‏تر انجام می‏شود. احساسات و عواطف گروه، نیات و قصدها، تمایلات و رفتارهایشان همگی بر نتایج خروجی تأثیر گذار خواهد بود.

 منبع:
اینترنت

 پی ‏نوشت:
۱-PEAR( Princetin Engineering Animalies Research
۲-Randim Event Generator
۳-Helmut Schmidt
۴- یکی از انواع دیودهای الکترونیکی است که در ساخت مدارات آن مورد استفاده قرار گرفته است.
۵- پالس‏هایی که بیانگر یک و صفر می‏باشند )وجود و عدم وجود جریان(