خرافات و انحرافات

حدوداً دو سال پیش یک روز که داشتم از خانه بیرون می‌رفتم با یک آگهی تبلیغاتی جالب برخورد کردم

متن آن درباره چگونگی رسیدن فوری به آرزوها و حل مسائل زندگی آن هم از طریق تجویز آیات قرآن توسط «متخصص قرآن» بود. کلیتی از متن آگهی اینطور بود که شما با پرداخت چند هزار تومان می‌توانستی در «کلاسی» شرکت کنی که طی آن آیاتی را به تو آموزش می‌دادند تا از طریق آنها بتوانی فوراً پولدار شوی، با شخصی که می‌خواهی ازدواج کنی، در دانشگاه یا دیگر آزمون‌های مشابه با رتبه ممتاز قبول شوی، شغل ایده آل‌ات را پیدا کنی و محملات دیگر.
چند روز بعد در جریان این «کلاس» که در یکی از مراکز رسمی هم برگزار می‌شد، قرار گرفتم. در آنجا تعداد زیادی خانم جمع شده بودند که هر کدام شان کوله باری از تجارب اینچنینی داشت. قبل از تشریف فرمایی این متخصص قرآن! خانم‌های حاضر مشغول رد و بدل کردن تجارب خود بودند. خلاصه آنچه می‌شنیدم این بود که در همین تهران چندین نفر با امام زمان (ع) در ارتباط بسیار نزدیک هستند!! و البته برای انجام خواسته‌ها پول می‌گیرند. یک نفر هم هست که با انرژی درمانی همه کار می‌کند. خانمی هم در تهرانپارس ظاهراً با جبرئیل در تماس مستقیم است و از جمله کرامات‌اش این است که به هر زن و مردی می‌تواند بگوید که جفت روحی‌اش کیست ضمن آنکه ید طولائی در حل انواع مسائل بشری دارد. یک آقایی هم با اسم مستعار «ایلیا» و سؤاستفاده وسیع از این اسم (از تشابه آن با نام معلم بزرگ علوم باطنی) جزوه‌هایی درباره جادو می‌فروشد که عمل به مطالب آن حلّال هر مسئله و درمان هر دردی است. بالاخره خانمی که مدعی بود استاد اعظم و کاشف اسرار قرآن است با کلی آرایش غلیظ قرمز و سیاه پشت تریبون ظاهر شد اول کمی به اطراف خود فوت کرد تا ارواح و اجنه را یا دور یا خاموش کند! و سپس شروع کرد درباره قرآن حرف زدن. همان چند کلمه اول نشان داد که بنده غیر خدا اصلاً دارای اطلاعات ابتدایی هم درباره قرآن نیست و حتی آیات را جابجا و با تلفظ غیر صحیح می‌خواند. بعد از جند فرمایش شتابزده هم فوراً بحث پول را مطرح کرد و از حضار خواست که هر یک مبلغ حداقل پنج هزار تومان را به شخصی که مسئول پول جمع کردن بود بدهند. اما آنچه بیش از هر مسئله دیگری نگران کننده بود، بینش و تفکر حاضران در آنجا بود. چقدر باید انسان ساده لوح باشد که بدنبال چنین یاوه‌های بی‌سر و تهی برود. واقعاً راه برخورد با چنین خرافاتی چیست؟ برخورد امنیتی یا برخورد تفکری و فرهنگی. مطمئناً اگر حاضران در آن جلسه در ذهن خود فقط یک سؤال را مطرح می‌کردند، بعید بود که حاضر می‌شدند یک لحظه دیگر آنجا بمانند یا حتی به آنجا بیایند. آن یک سؤال می‌توانست هر یک از این‌ها باشد: این حرف‌ها تا چه حد واقعیت دارند؟ چه نشانه‌هایی برای ادعاهای این شخص وجود دارد؟ چه تناقض‌هایی در کلام و رفتار او هست؟ آیا این حرف‌ها عقلانی است یا اگر حرف‌های فوق عقلانی و ماورایی است آیا با کلام خدا، با قرآن و آنچه از بزرگان به ما رسیده است هم خوانی دارد؟
نکته دیگر تحلیل چنین خرافه‌هایی است. آیا مسئولین و دست اندرکاران و دلسوزان دین و قرآن می‌دانند که چنین خرافه‌هایی چه ضرباتی می‌تواند به اعتبار قرآن وارد کند. فرض کنید صدها نفر چنین پیامی را که می‌شود با فلان آیات فلان کارها را کرد می‌شنوند و آنها را یک بار و دو بار و سه بار امتحان می‌کنند، اگر این اشخاص دارای قوه تشخیص و تحلیل مناسبی نباشند (که اگر بودند، اینچنین ساده لوح نبودند) اعتبار قرآن در ذهن آنها زیر سؤال می‌رود. اگر به زعم آنها کاری از این آیات قرآن برنیاید لابد فکر می‌کنند که کاری از کل قرآن بر نمی‌آید. این کارها به نوعی ترور قرآن و تخریب کلام خداست. امیدوارم هر کس که احساس مسئولیت می‌کند با خرافات و موهوماتی، لااقل اینچنینی، مقابله کند و در برابر آنها ساکت ننشیند.
به همین مناسبت خلاصه چند خبر را که مربوط به روزهای اخیر است بخوانید
«پِریا»

فردی که مدعی ارتباط داشتن با امام زمان (عج) بود و ادعا می‌کرد که می‌تواند شفای مریض‌ها را بدهد و مسائل مردم را از طریق ارتباط با امام زمان (عج) حل کند بر اثر شکایت تعدادی از مال باختگان، توسط نیروی انتظامی دستگیر شد
طبق نظر یکی از کارشناسان برجسته بیشتر مراکزی که در تهران عناوینی چون N.L.P، تکنیک‌های موفقیت، یوگا، تانترا و بطور کلی تکنیک‌های ذهنی مشغول فعالیت می‌باشند فاقد کمترین اعتبار علمی یا نتایج عملی هم می‌باشند. روش کار دایر کنندگان این گونه مراکز عموماً کپی سازی و تقلید از مراکز مشابه خارجی و یا بر اساس بعضی کتب ترجمه شده در داخل کشور می‌باشد. هدف اصلی این دلالان روانشناسی، کسب درآمد از هر راه ممکن بوده که غالباً با فریب علاقمندان همراه است.
سوءاستفاده از نام افراد مشهور و استفاده از اسم این افراد برای کلاهبرداری و پیشبرد مقاصد شخصی یکی از شگرد‌هایی است که این روز‌ها رواج دارد. این پدیده در شبکهٔ اینترنت بیشتر است.
تعدادی از کسانی که با عناوینی چون «انرژی درمانگر» در تهران و شهرستان‌ها مشغول فعالیت می‌باشند با موجی از شکایت‌های مردمی روبرو شده‌اند. مراجعه کنندگان به این درمانگران! ! بیان داشته‌اند که نه تنها شاهد بهبودی بیماری خود نبوده‌اند بلکه مبالغ قابل توجهی را نیز از دست داده‌اند.
افزایش قابل توجه تعداد افراد شاغل در مشاغلی! ! مانند فال قهوه، احضار روح و جَفر در مناطق شمال تهران (نسبت به دیگر مناطق) چشمگیر است.
مطابق یک تحقیق آماری محدود میانگین درآمد فالگیران، رمالان، جن گیران و شاغلان در بخش نیرو درمانی بیش از درآمد پزشکان رسمی می‌باشد. قرار است به زودی با این افراد برخورد لازم صورت گیرد.
«تهیه خبر: ص . م»

منبع: فصلنامه تفکر متعالی
شماره ۳ ـ بهار ۸۵