داروشناسی طبیعی (قسمت اول)

داروشناسی طبیعی (قسمت اول)

تألیف: پریا (ش. ح)

گاز بزن پوست نکن
خیار را باپوست آن بخورید و فریب مؤدب بازی‌های مرسوم را نخورید چون بیشتر ویتامین «A»ی خیار در پوست آن است و خیار بیشتر برای تامین ویتامین «A»ی بدن مناسب است. سیب و بعضی از میوهای مشابه را هم با پوست بخورید چون مثلاً پوست سیب خاصیت ضدسرطان دارد… این از پوست بیرونی حالااز پوست داخلی بعضی از میوه‌ها بگم.
داخل پوست پرتقال و دیگر پرتقال سانان (مثل گریپ فروت) پوسته سفیدی هست که همیشه مورد بی‌مهری پرتقال خوران قرار می‌گیرد، غافل از اینکه این پوسته سفید سرشار از ویتامین «ب کمپلکس» است. همچنین این پوسته ظاهراً بی‌مصرف دارای موادی است که مکمل مواد مغذی درون پرتقال (سانان) است. پوسته داخلی گریپ فروت و بیشتر فامیل‌هایش، می‌تواند کلسترول خون را حتی به اندازه تاثیر و مصرف دارو، کلسترول مخرب خون را پایین بیاورد و به گشایش رگ‌ها و افزایش سلامتی عمومی کمک کند. حرف که از داخل پوست پرتقال سانان شد گفته باشم که در پوست لیمو هم ویتامین Cفراوانی وجود دارد پس اگر لیمو را باپوستش بخورید، هم ویتامین Cبیشتری گیرتان می‌آید و هم اگر در شکم بعضی‌ها مار و افعی خیلی کوچولو (که به آن جانور می‌گویند) وجود داشته باشد، کم کم وجود نخواهد داشت.
زنجفیل: خاصیت فیل آسایی زنجبیل
اگر حالت تهوع داشتید، می‌توانید از قرص‌های ضدتهوع یا قرص می‌توانید از قرص‌های ضد تهوع یا قرص B۶ استفاده کنید اما اگربخواهید از داروی غیر شیمیایی استفاده کنید زنجبیل را به شما توصیه می‌کنم. زنجبیل اثر کاملاً قاطعی برجلوگیری از ضد تهوع و استفراغ دارد و یک آنتی هیستامین طبیعی است. همچنین زنجبیل تا اندازه‌ای محرک جنسی و مغزی است و می‌تواند تفکر را بهبود ببخشد. اگر مزه زنجبیل زیاد به مذاقتان خوش نیامد و شیرین کننده یا کپسول خالی هم در دسترس تداشتید، دیگراثرات زنجبیل را به یاد بیاورید تا کمی ذوق کنید و مذاقتان کوتاه بیاید و از خر شیطان پیاده شود. (آیا واقعاً شیطان خر دارد، یا خر شیطان دارد یا شیطان مساوی خریت است) به یاد بیاورید که زنجبیل بر ضد آشفتگی‌های معده عمل می‌کند و یک منعقد کننده قوی خون است طوری که از این نظر شبیه «آسپیرین» است کلسترول و فشار خون و چربی خون را کاهش می‌دهد و برعلیه سرطان می‌ایستد.
میوه و سبزی می‌آید سرطان سرتان نیاید
اگر از سرطان می‌ترسید یا فکر می‌کنید سرطان به شما علاقه مند است و ممکن است به سراغتان بیاید، یا اگر سرطان بزور با شماهمراه شده و خود را تحمیل کرده، تعدادی ماده ضد سرطان فوق العاده را به شما توصیه می‌کنم. هرکدام از این مواد، کلی توضیح دارد ولی من فقط اسم‌هایشان را می‌گویم: گوجه فرنگی، هویج، کلم، سیر، پیاز، و ذرت (اما نه روغن ذرت) طالبی و گریپ فروت. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که این مواد از بین هزاران ماده غذایی دیگردارای بیشترین تاثیرات ضدسرطانی اند. این سبزی‌ها و میوه‌های خاص برعلیه انواع سرطان‌ها عمل می‌کنند اما مواد دیگری وجود دارند که تنها در برابر بعضی از سرطان‌ها دارای مقابله هستند. مثلاً تحقیقات علمی ثابت می‌کند که یکی از بهترین داروها برعلیه سرطان لوزالمعده، خرما می‌باشد. یا مصرف ماست اثر قابل توجهی در جلوگیری از سرطان روده بزرگ که یکی از شایع‌ترین سرطان هاست دارد. سویا توانایی مقابله با سرطان معده را دارد. نخود فرنگی و توت فرنگی بر علیه سرطان پروستات می‌جنگند. زرد آلو توانایی تهاجم به سرطان ریه (و تا حدودی لوزالمعده) را داراست. از دید گاه دیگر می‌توان گفت سبزیجات زرد و نارنجی رنگ و ازبین میوه‌ها، انواع مرکبات، بیشترین خاصیت ضد سرطانی را دارا می‌باشند.
نخود فرنگی = قرص ضد حاملگی
وقتی دانشمندان به موش‌های آزمایشگاهی نخود فرنگی دادند، هردو جنس عقیم شدند. همین آزمایش علت جمعیت تبتی‌ها را در ۲۰۰ سال اخیر برملا کرد. چون نخود فرنگی یکی از اصلی‌ترین غذاهای آنان است. در نخود فرنگی نوعی ماده شیمیایی وجود دارد که مانع از حاملگی زنان و تواناییی بارور سازی مردان می‌شود.
حالا که یک عیب نخود فرنگی را گفتم یک حسن آن را هم بگویم تا جناب نخود فرنگی ازما نرنجد هرچه که باشد او یک نخود است اگرچه از نوع فرنگی اش. نخود فرنگی یک ماده ضد سرطان (مخصوصاً سرطان پروستات) است. همچنین برای رفع عفونتها مؤثر و مفید است. از طرفی اگر در خواب دیده‌اید که عنقریب قرار است دچار آپاندیسیت شوید، بپرید و نخود فرنگی بخورید چون این ماده می‌تواند موجودات ذره بینی موجود در جدار این زائده را که موجب عفونت و حمله‌های دردناک در این عضو می‌شود را مرعوب نماید.

اکسپکتورانت شلغمی
اگر دفترچه بیمه ندارید، پول هم زیاد ندارید و داروی آنتی بیوتیک نیاز دارید و همچنان گران است یک پیشنهاد برایتان دارم. یک آنتی بیوتیک طبیعی بابیشترین اثرات موازی وتاثیر قابل توجه آنتی بیوتیکی. چند شلغم را بگیرید و تا حدی گوشت داخلی آن را خالی کنید طوری که از شلغم شما چیزی مثل یک تنگ آب توخالی باقی بماند. البته کمی از گوشت‌های داخلی را باقی بگذارید طوری که دیواره‌های این تنگ شلغمی کمی ضخیم باشد. حالا درون این شلغم تو خالی، شکر بریزید و در شلغمی آن را رویش بگذارید. حداقل، دوازده ساعت بعد در را بردارید. می‌بینید که درون تنگ شما پر از شربت ساخت وطن است. این شربت یک اسپکتورانت و آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می‌شود و برای بعضی از بیماری‌های عفونی، مخصوصاً بعضی از بیماری‌های عفونی ریه یک داروی ملایم و چند جانبه به حساب می‌آید
قهوه، جوجه اردک زشت نیست (۱)
در بیشتر خبرها شنیده‌اید که «قهوه بد است» «قهوه نخورید» اما من می‌خواهم بگویم «قهوه بد نیست. قهوه گاهی خوب است» اصلاً می‌دانید این قهوه تا اواخر قرن هفدهم به عنوان دارو مصرف می‌شد و محل عرضه آن داروخانه‌ها و عطاری‌ها بود. روزی روزگاری یک آدم خوشمزه‌ای به نام مونن، آمد و قهوه و شکر و شیر را باهم قاطی کرد تا مثلا ٌ به یک غذا تبدیل شود. بعد دید مثل خودش خوشمزه شد. به بقیه هم تعارف کرد، بقیه هم به هم تعارف کردند وخلاصه، بازی «دومینو» را که یادتان هست. الان، هم در ایالت بلخ و هم در ساحل عاج و اتیوپی «کافی» میل می‌شود.
البته من شنیده‌ام که قهوه برای قلب خوب نیست. یا بعضی از آدم‌ها را مضطرب و نگران می‌کند. برجنین تاثیر مثبتی ندارد. اسهال و بی‌خوابی و گاهی سردرد می‌آورد. اما وقت‌هایی که می‌خواهم نخوابم (یعنی نمی‌خواهم بخوابم، یعنی می‌خواهم به جای خوابیدن بیدار بمانم؛ یعنی…) همینکه یکی دو فنجان شیر وقهوه (اگر بخواهم خود را تحویل بگیرم با شکر، اگرنه، بی‌شکر و کم شیر) می‌خورم تا چند ساعت بعد خلاصه…
قهوه صبحگاهی هم که سرجای خودش. می‌دانید قهوه مثل دوپینگ مغزی است. یک محرک مغزی می‌تواند نیشتر بزند و فعال کند. تمرکز و هوشیاری را بیشتر می‌کند. مقاومت عضلانی را افزایش می‌دهد و به تبع آن، توان جسمی را زیاد می‌کند. «تانن»ای که در قهوه وجود دارد می‌تواند از کرم خوردگی دندان جلوگیری کند. بعضی از ورزشکارها با خوردن قهوه دیرتر خسته می‌شوند اما این، برای ورزشکارانی که با انگشتا نشان زیادی کار دارند خوب نیست چون در هماهنگی انگشت‌ها گاهی اختلال به وجود می‌آورد. تازه قهوه را می‌توانید به موهیتان هم بمالید. هم برای رشد و رویش آنها خوب است و هم رنگ موها یتان را عوض می‌کند. البته اگر آقا باشید یا دوشیزه!! ممکن است پیامدهای خانوادگی هم برای شما داشته باشد.
بااین حال مهمترین تاثیر قهوه همان خاصیت ضد خستگی و کاهش خواب آلودگی است. این اثر قهوه مدیون کافئینی است که در آن وجود دارد البته داستان کشف قهوه هم خود تا حدی همین تاثیر را بیان می‌کند. در زمانهای قدیم چوپانی به نام کادی قهوه را کشف کرد. او متوجه شد که وقتی گوسفندانش دانه یک نوع گیاه را می‌خورند، سرحال‌تر و بانشاط ترند. با خودش بر وزن «جیب ما یکی است«گفت معده ما یکی است (چون وقتی ما گوسفند را می‌خوریم با همه بدن‌اش و من جمله معده‌اش می‌رود توی معده مان) بنابراین شروع کرد به خوردن آن دانه. وقتی مرد مقدس قبیله‌اش او را دید تعجب کرد. گفت چقدرسرحالی. اوهم جریان را تعریف کردو سپس مرد مقدس وبعد از آن دیگران برای بیدار ماندن درشب از آن استفاده کردند. سرانجام کار به آنجاکشید که همین چند سال پیش یکی از سلول‌های آن مرد مقدس چند هزار سال پیش که حالا شده بود «کاردینال ریشتکیو» گفت «تصمیم گیری درباره اداره یک ملت غالباً با یک فنجان قهوه انجام می‌شود».
فلفل نبین چه ریزه، مزه کن ببین چه تیزه (آخر فلفل که شکسته نمی‌شودای شاعر مرحوم)
اگر روزی در میدان تره بار دچار درد شدید چکار می‌کنید؟ اصلا شما اهل رفتن به میدان تره بار هستید، یا از میوه فروشی‌های گران فروش خرید می‌کنید؟ حالا بر فرض در یک سبزی فروشی (از نوع گران یا ارزان آن) هستید و یکدفعه دچار درد می‌شوید. سراغ کدام سبزی می‌روید؟ یکی از دانشمندان می‌گوید سراغ فلفل قرمز تند بروید. گذاشتن ضماد فلفل قرمز تند در موضع درد یا خوردن آن می‌تواند درد شما را کاهش دهد. این به دلیل وجود نوعی ماده در فلفل قرمز است که می‌تواند باعث کم کاری سلول‌های عصبی منتقل کننده درد شود. از فلفل قرمز تا حدی برای بی‌حسی و حتی ایجاد احساس آرامش هم می‌توانید استفاده کنید. خوردن فلفل قرمز تند و احساس تندی و سوزش آن در دهان و گلو باعث می‌شود که مغز مورفین طبیعی ترشح کند و همین مورفین باعث ایجاد احساس خوشایند می‌شود. البته اگر مقادیر خیلی زیادی فلفل قرمز بخورید به امید اینک مقادیر زیادی مرفین تهیه کنید ممکن نیست شما را به جرم تهیه و تولید مواد مخدر بازداشت کنند چون افرادی که از مشتریان همیشگی فلفل قرمز می‌باشند و غالباً مقادیر زیادی از آن را مصرف می‌کنند، به تدریج مرفین طبیعی کمتری از ناحیه مغز دریافت می‌کنند و به عبارتی کارشان برای مغز کم کم بی‌مزه می‌شود و مغز حاضر نیست در مقابل قیمت فلفل قرمز تند مورفین طبیعی بپردازد. بنابر این بعضی‌ها (سود جوها و پول پرستها) فکر نکنند که اگر با مته مغز خود را سوراخ کنند و شلنگی در آن فرو ببرند و شروع کنند به فلفل خوردن، بعد از یکی دو ساعت صاحب یک گالن مورفین و معاقبا صاحب آپارتمان، ویلا، ماشین و چند کیلومتر اسکناس خواهند شد. طبیعت از همه ما زرنگتر است.
موضوع داروهای طبیعی و بطور کلی داروهای غیر پزشکی مبحثی است که تاکنون هزاران کتاب درباره آن نوشته شده. اما واقعیت این است که حداقل ۹۹٪ این کتابها (که مربوط به ملل مختلف است) پایه و اساس علمی نداشته و نسخه و توضیحات آنان به اثبات علمی و غالباً اثبات تجربی نرسیده است. چنین کتابهایی پر است از نسخه‌های فوق العاده درمانی، معجونهای شفابخش، داروهای گیاهی ضد سرطان (آن هم در عوض چند روز) و حتی اکسیرهایی که جلوی همه بیماری‌ها و لابد مرگ آدم را هم می‌گیرد. این واقعیت همچنین درباره موضوعات باطنی و نسخه‌های معنوی کاملا صدق می‌کند. حتی اگر یک درصد این کتابهای پزشکی غیر علمی، درست و مؤثر باشد، بشر شاهد جهشی در مقابله با بیماری‌ها و افزایش سلامتی خواهد بود. این موضوعی است که با خرید یکی از هزاران کتابی که گفتم می‌توانید خودتان تجربه‌اش کنید. بنابراین، با این آگاهی و برای نوشتن «داروشناسی طبیعی» که از من خواسته شد آن را انجام دهم، عملا نمی‌توانستم سراغ کتابهای غیر علمی و غیر موثق (که متاسفانه اکثریت را شامل می‌شود) بروم. به همین دلیل سراغ مطالبی رفتم که منعکس کننده نتایج تحقیقات دانشمندان باشد. بعضی مطالب را با لحن غیر جدی و کمی شوخی بیان کردم اما این، چیزی از اعتبار علمی مطلب و ارزش کار تحقیقی صورت گرفته (توسط دانشمندان) نمی‌کاهد. مطمئن باشید این نسخه‌ها علمی و دقیق‌اند به همین دلیل اغوا کننده و بیش از حد نیستند.

پی نوشت:
۱ـ خدمت دوه زاری یا درست‌تر دو قرونی کج‌ها: «قهوه جوجه اردک زشت نیست» ادامه‌اش می‌شود «که باید آن را طرد کرد» و خدمت دو هزار تومانی‌های کج: «جوجه اردک زشت توسط مادر خوانده و خانواده خوانده‌اش طرد شد چون ظاهرا زشت بود اما وقتی بزرگ‌تر شد به یک پرنده زیبا تبدیل شد. با این حال ما گفتیم قهوه جوجه اردک زشت یعنی آن پرنده در نهایت زیبا نیست ولی گفتیم همه با هم بهش حمله نکنید».